Prejsť na obsah

História kurzu

MBSR je štruktúrovaný 8-týždňový program, ktorý vytvoril v roku 1979 na univerzitnej klinike v Massachusetts Jon Kabat-Zinn, profesor psychológie a jeho spolupracovníci. Spočiatku bol zameraný na pacientov s chronickou bolesťou; neskôr sa zistilo, že je účinný aj pri strese s rôznymi inými príčinami. Program sa postupne rozšíril najmä v USA a západnej Európe, pričom sa bežne využíva aj v obchodných, vzdelávacích a zdravotníckych zariadeniach. Napríklad v Nemecku zdravotné poistenie čiastočne hradí účasť na kurze ako prevenciu a zotavenie z vyhorenia. Na plné využitie kurzu však nie sú potrebné žiadne predchádzajúce znalosti.

MSBR sa intenzívne akademicky skúmal a bol priekopníkom vedeckého výskumu mindfulness, pričom sa považuje za zlatý štandard intervencie založenej na dôkazoch; v súčasnosti sa MBSR a výskum súvisiaci s mindfulness publikuje v impaktovaných časopisoch čoraz častejšie. Hlavnou populárnou publikáciou o programe je “Full Catastrophe Living” od Johna Kabat Zinn. Táto kniha do podrobna skúma a vysvetľuje celý program MBSR.

Všímavosť nie je obyčajné uvedomovanie si obsahu našich myšlienok/ pocitov/ fyzických vnemov – je to uvedomovanie si toho, prečo a ako sa myšlienky/ pocity/ vnemy dejú práve teraz. Všímavosť má korene vo Vipassaná – ide o budhistickú meditáciu vhľadu.

Kontakt
Vladimir Schmidt

Buďte v obraze

Zaujímajú vás novinky zo sveta mindfulness, prípadne chcete byť informovaný o plánovaných aktivitách? Prihláste sa k odberu noviniek.